Elektroniskās grāmatas (e-grāmatas)

Elektroniskā grāmata (tiek saukta arī vienkārši par e-grāmatu vai arī digitālo grāmatu) ir attēlu un tekstu publicēšana elektroniskā formā, kas lasāma iekārtā, kura spēj attēlot tekstu un attēlus, t.i., portatīvajos datoros, personālajos datoros, planšetdatoros, mobilajos tālruņos u.c. (līdzīgi, kā ātrie kredīti ar sabojātu kredītvēsturi).

Galvenokārt e-grāmata ir diezgan līdzvērtīga iespiestai grāmatai, bet ir iespējami arī tādi gadījumi, kad grāmata ir radīta elektroniski. Tas nozīmē to, ka elektroniskā grāmata var pastāvēt arī bez iespiestās grāmatas.

Pasaulē elektroniskās grāmatas sāka strauji attīstīties 20. gadsimta deviņdesmitajos gados, kad popularitāti ieguva tagad visiem plaši pazīstamais internets. Straujā datortehnoloģiju attīstība lika noprast, ka elektroniskajai grāmatai ir gaidāma liela un spoža nākotne.

No tradicionālajām grāmatām e-grāmatas pārsvarā atšķiras tikai ar fizisko veidolu – tās nav iespiestas uz papīra, bet gan dažādos veidos pieejamas elektroniski.

Elektroniskās grāmatas kļūst aizvien populārākas. Kā viens no popularitātes iemesliem varētu būt tas, ka ikvienam cilvēkam ir iespēja izvēlēties vienu no neskaitāmiem simtiem grāmatu, nevis tikai lasīt to, kuru viņš paņēmis no bibliotēkas vai aizņēmies no drauga.

E-grāmatas tiek uzskatītas arī par videi draudzīgām, pieejamām jebkurā laikā un pat vietā, kā arī ērtām informācijas meklēšanas vietām.

Salīdzinot ar parasto grāmatu, elektronisko grāmatu ir tikpat kā neiespējami pazaudēt, saplēst vai nozagt. Runājot par izmaksām, e-grāmatas arī ir lētākas, jo to realizēšanai nav vajadzīgs papīrs (tādējādi samazinot koksnes patēriņu), krāsa, dažādi iesiešanas līdzekļi, kā arī nav jāuztraucas par grāmatu piegādi veikalos vai uz mājām.

Aizejot uz grāmatnīcu pēc savas kārotās grāmatas, var gadīties, ka tā ir izpirkta, toties internetā grāmatas neizpirks – tās vienmēr tur būs un būs.

Svarīgi ir pieminēt to, ka, lasot elektronisko grāmatu, ir iespējams mainīt tās izkārtojumu, stilu, burtu lielumu u.c., tāpēc elektroniskās grāmatas var lasīt cilvēki, kuriem ir problēmas ar redzi un kuri nenēsā vajadzīgās brilles, jo var uzlikt vajadzīgāko un piemērotāko burtu lielumu, taču atceries – briļļu vai kontaktlēcu nenēsāšana, kad tas ir nepieciešams, var novest pie lielām redzes problēmām.

Noteikti būtiski ir arī tas, ka elektroniskās grāmatas neaizņem fizisku vietu, salīdzinot ar tradicionālajām (iespiestajām) grāmatām.

Lai varētu lasīt elektroniskās grāmatas, tiek izmantoti visdažādākie elektronisko grāmatu lasītāji.

Kļūdu labošana elektroniskajās grāmatās ir pavisam vienkāršs un ātrs process, savukārt iespiestās grāmatas saturu nav tik viegli mainīt, tāpēc kļūdu un citu labojumu veikšana iespiestajās grāmatās ir sarežģīta un daudz ilgāka.

Nereti dažādus stāstus un citus literāros darbus var lasīt internetā, kur tiek piedāvāts elektronisko grāmatu pakalpojums, var lasīt bez maksas. Kā piemēru šeit var minēt latviešu literatūras interneta bibliotēku www.letonika.lv, kurā ir pieejami visdažādākie latviešu autoru darbi, piemēram, Rainis „Pūt, vējiņi”.

Kā vēl vienu piemēru var minēt www.pasakas.net, kurā ir pieejamas pasakas un teikas bērniem audio, teksta un video formātā. Svarīgi šeit ir pieminēt, ka arī audio grāmatas liek darboties bērna smadzenēm, jo katrs izteiktais vārds liek smadzenēm darboties aktīvāk, trenējot un attīstot bērna prāta spējas. Klausoties pasaku, tiek nodarbināta arī bērna iztēle.

Pastāv elektroniskās grāmatas, par kurām, diemžēl, ir jāmaksā, t.i., lai tās lasītu, vispirms ir par tām jāsamaksā. Gluži kā veikalos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *